ADS 7 views 0

Siğil Tedavisi

Siğil virüs kaynaklı bir enfeksiyon hastalığıdır. Birçok insanda görülebilir. HPV virüsü deride bulduğu açıklıklardan içeri girerek siğil oluşturur. Ayakta, elde, makat ve genital bölgede sıklıkla olmakla birlikte vücudun her yerinde ortaya çıkabilir. Siğil bulaşıcıdır. Siğil olan insandan sağlıklı insana bulaşabileceği gibi aynı kişide siğil olan bölgeden siğil olmayan bölgeye de bulaşabilir. Siğil tedavi edilmezse sayısını artırarak ilerleyebilir. Bu yüzden tedavi edilmesi gerekir. Siğil tedavisi birçok farklı yöntemle gerçekleştirilebilir. Birkaç yıl öncesine kadar ameliyatla alınan siğiller son yıllarda ameliyatsız modern yöntemler ile tedavi edilebilmektedir. Bu yöntemler arasında lazer tedavisi, dondurma tedavisi, asit tedavisi ve ilaç tedavileri yer alır. Bu yeni yöntemler sayesinde siğillerden kolaylıkla kurtulmak mümkün. Fakat ne yazık ki devlet hastanelerinde yorgunluktan ve gerekli donanımın eksikliğinden dolayı bu yöntemler daha çok özel hastane ve kliniklerde uygulanmaktadır.

Kondilom makat bölgesinde çıkan sivillere verilen isimdir. Temel olarak elde veya ayakta çıkan siğilden hiçbir farkı yoktur. Fakat makat hassas bir bölgedir. Bu bölgede oluşan siğiller tedavi edilmediği sürece farklı sorunlara sebep olabilmektedirler. Siğile sebep olan virüsler tedavi edilmediğinde sayısını artırarak hastalığın ilerlemesine sebep olabilir. Hatta makattan bağırsağa doğru ilerleyerek bu bölgelerde enfeksiyona sebep olabilirler. Anal fistül denilen rahatsızlık makatın hemen iç kısımında bulunan salgı kanallarının enfeksiyon kapması sonucu oluşur. Anal kanala ilerleyen HPV ve diğer mikroorganizmalar bu duruma sebep olabilirler.

Kondilomun ilerlemesine bağlı olarak oluşabilecek bir başka durum ise makatta çatlak olarak bilinen anal fissürdür. Makatta sayısını arttıran siğiller bu bölgedeki doku yapısına zarar vererek yara ve çatlak oluşmasına yatkınlık sağlayabilir. Bu durumda dışkılama sırasında oluşan ufak zorlanmaları sonuca makatta çatlak oluşabilir. Anal fissür ve anal fistül birbirinden farklı rahatsızlıklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir